Bezpieczeństwo Naszych dzieci  jest rzeczą najważniejszą, dlatego dzisiaj odpowiadamy na pytanie jaka powinna być Kuchnia bezpieczna dla dzieci.

Chęć uczenia się jest czymś normalnym wśród dzieci (szczególnie tych małych) – możliwość odkrywania nowych rzeczy, pozwala dzieciom na poznawanie otaczającego je świata. Kuchnia jest bardzo ciekawym miejscem dla dzieci, ale również bardzo niebezpiecznym – znajduje się tu wiele gorących naczyń i ostrych noży. Mimo to nie można całkowicie odizolować małych członków rodziny od kuchni – wspólne gotowanie i pomoc podczas przygotowywania posiłków daje doskonałą okazję do nauczenia ich, jakie są obowiązki domowe. Jak więc sprawić aby kuchnia bezpieczna dla dzieci była również funkcjonalna?

Kuchnia bezpieczna dla dzieci - Empire kuchnie

Kuchnia bezpieczna dla dzieci – uważaj na gorąco

Starszym dzieciom można wytłumaczyć, że w kuchni znajdują się gorące przedmioty i powierzchnie. Dotykanie ich może prowadzić do oparzenia. Trudniej jest wytłumaczyć to małym dzieciom. Najczęściej maluchy lubią bawić się drzwiami od piekarnika, a nagrzana szyba może wywołać oparzenia. Wybierając kuchenkę, warto zwrócić uwagę, czy jest w niej system „zimnych drzwi”. Zapewni to bezpieczeństwo nie tylko dzieciom, ale także starszym domownikom, którzy mogą przypadkowo dotknąć piekarnika. Korzystnie jest też kupić dodatkową osłonę na krawędź płyty kuchennej; uchroni to nas przed przypadkowym dotknięciem nagrzanej powierzchni. Wskazane jest również, aby małe dzieci od najmłodszych lat oswajały się z zagrożeniami w kuchni i rozumiały, że gdy widzą zapalone światło wewnątrz piekarnika, oznacza, że jest on gorący i nie można tam podchodzić. Każdy garnek i naczynie dziecko powinno traktować jako potencjalnie gorące, nawet jeśli nie są aktualnie używane.

Dzieci w kuchni a gorąco - Empire kuchnie

Kuchnia bezpieczna dla dzieci – Pokrętła i uchwyty

Kiedy dzieci poznają swój świat, mają naturalną tendencję do odkrywania wszystkiego, co widzą. To oznacza, że będą otwierać szuflady i szafki, aby sprawdzić, co tam jest. Szuflada (szczególnie ta z nożami) może stanowić poważne zagrożenie – maluch może włożyć do niej rękę i się skaleczyć lub – co gorsze – szuflada może wypaść z prowadnic i upaść na dziecko. Dlatego warto zamontować zabezpieczenia, które ograniczają swobodne otwieranie drzwi szafek lub szuflad. Te zabezpieczenia dla osoby dorosłej są banalne w obsłudze, ale stanowią problem dla maluchów, które nie wiedzą jak prawidłowo korzystać z tych zabezpieczeń.

Ważne jest również, aby posiadać w domu sprzęty np. piekarnik z chowanymi pokrętłami. Natomiast wybierając mikrofalówkę, warto zdecydować się na taką, która posiada elektroniczną blokadę startu – pozwoli to uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji jak np. umieszczenie w środku zabawek i uruchomienie urządzenia.