Projekty mebli kuchennych – na co zwrócić szczególną uwagę?

Tworzenie projektów mebli kuchennych to bardzo ważny etap podczas aranżacji wnętrza. To od niego zależy wygoda oraz komfort użytkowania tego pomieszczenia. Funkcjonalny i przemyślany układ blatów, szafek i szuflad sprawi, że wykonywanie w kuchni codziennych czynności czy przygotowywanie ulubionych potraw będzie sprawne i intuicyjne. Czy wiesz na co zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia projektów? Podpowiadamy co sprawi, że Twoja kuchnia będzie jednocześnie funkcjonalna i stylowa. 

Na co zwrócić uwagę projektując szafki?

Wykonując projekty mebli kuchennych możemy zadecydować o rodzaju materiału każdej z szafek. Najczęściej wybierane są drewno, tworzywa sztuczne lub płyty pilśniowe. Wybór zależy m.in. od budżetu przeznaczonego na aranżację wnętrza. Warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo rodzaj materiału wpłynie na styl, w którym będzie urządzona kuchnia. Drewno sprawi, że będzie prezentowała się bardziej elegancko, a tworzywa sztuczne będą idealne do kuchni nowoczesnej. Materiał to również różnica w łatwości użytkowania mebli. Drewno będzie trudniejsze w konserwacji oraz utrzymaniu w czystości. Wymaga stosowania specjalnych preparatów do drewna oraz powłok zabezpieczających.

Tworzywa sztuczne dużo łatwiej się czyści, są tańsze i odporne na działanie wody. Dlatego jeśli cenisz sobie praktyczne rozwiązania i zależy ci na przystępnej cenie wybierz to rozwiązanie. Jeśli zaś marzysz o eleganckiej i wytwornej kuchni, drewno będzie w tym przypadku doskonałe. O żadnym z rodzajów mebli nie można powiedzieć, że jest lepszy lub gorszy, bo każdy jest dostosowany do indywidualnych wymagań oraz preferencji. Pomożemy Ci wybrać to, co w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. 

Projektowanie szafek kuchennych - Empire kuchnie

Na co zwrócić uwagę projektując blaty?

Blaty są najczęściej używaną częścią kuchni. To na nich odbywa się krojenie, mycie, gotowanie, stawianie naczyń czy sprzętów. Nierzadko ulegają także działaniu wody. Dlatego muszą być zaprojektowane bardzo starannie, tak aby łatwo było utrzymać je w dobrym stanie przez wiele lat. Projektując blaty największą uwagę należy zwrócić na materiał, z którego będą wykonane. Popularne są tworzywa sztuczne, drewno, a także kamień, granit czy marmur. Jeśli zależy nam na bardzo odpornych blatach, warto zainwestować w kamień. Minusem jest dość wysoka cena oraz mały wybór kolorów. Blaty z tworzyw sztucznych, mimo sporej liczby faktur i kolorów, są mało odporne na uszkodzenia czy zarysowania.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru blatów jest ich wielkość oraz wysokość. Tutaj także nie ma dobrej odpowiedzi na to, która opcja jest najlepsza. Warto wziąć pod uwagę rozmiar rodziny, przyzwyczajenia czy liczbę osób, które wspólnie przygotowują posiłki. Tylko w ten sposób uda się wykonać projekty mebli kuchennych dostosowane do potrzeb domowników.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę przy projektowaniu mebli kuchennych?

Projektowanie mebli kuchennych to proces, który wymaga sporej uwagi i planowania. Przy wyborze projektu mebli kuchennych warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oto kilka z nich:

  1. Projekty mebli kuchennych – Funkcjonalność Mebel kuchenny powinien przede wszystkim być funkcjonalny. Warto wybrać projekt mebli kuchennych, który będzie odpowiednio zaprojektowany pod kątem użytkowania. Meble kuchenne powinny spełniać swoją funkcję, czyli pomagać w przechowywaniu i przygotowywaniu posiłków, dlatego warto zwrócić uwagę na ilość półek, szuflad i szafek oraz ich dostępność. Szczególnie ważne są szuflady, które ułatwiają organizację wnętrza i szybki dostęp do potrzebnych akcesoriów.
  2. Projekty mebli kuchennych – Ergonomia Wygodne korzystanie z mebli kuchennych to również kwestia ergonomii. Projekt mebli kuchennych powinien uwzględniać odpowiednie rozwiązania, które ułatwią pracę w kuchni. Warto zwrócić uwagę na wysokość mebli i blatu roboczego, które powinny być odpowiednio dopasowane do wzrostu użytkownika. Warto również zwrócić uwagę na kształt mebli, które powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby nie utrudniać pracy i zapewniać wygodne korzystanie.
  3. Projekty mebli kuchennych – Styl i design Meble kuchenne to nie tylko funkcjonalność i ergonomia, ale również styl i design. Projekt mebli kuchennych powinien być dopasowany do stylu i charakteru wnętrza oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę, materiały oraz detale takie jak uchwyty, które wpłyną na ostateczny wygląd mebli kuchennych.
  4. Projekty mebli kuchennych – Materiały Wybierając projekt mebli kuchennych, warto zwrócić uwagę na materiały, z których zostaną wykonane. Meble kuchenne powinny być wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, takich jak drewno, płyta laminowana, płyta MDF czy płyta wiórowa. Ważne jest również zwrócenie uwagi na jakość materiałów, aby meble kuchenne były trwałe i odporne na działanie wilgoci i wysokich temperatur.

Szafki kuchenne i ich projektowanie - Empire kuchnie