Drewniana kuchnia w stylu nowoczesnym znacznie różni się od tej, którą projektowano w ubiegłym wieku. Tradycyjne wzory łączą się z nowoczesnymi dodatkami, tworząc wnętrze o wyjątkowym, ponadczasowym charakterze. W jaki sposób urządzić nowoczesną drewnianą kuchnię?

Jaka jest nowoczesna drewniana kuchnia?

Mimo że, w nowoczesnej kuchni wiele rzeczy, tak jak w jej tradycyjnej wersji jest wykonanych z drewna, to różnica polega głównie na strukturze powierzchni. Drewniane fronty są płaskie i gładkie, nie posiadają ozdobnych elementów. Jeżeli pojawiają się dekoracyjne wzory to są one znacznie skromniejsze i wynikają ze sposobu obróbki drewna. W nowoczesnych kuchniach króluje minimalizm i estetyczna forma, dlatego wiele rozwiązań musi być przemyślanych i zaprojektowanych w taki sposób, aby mimo to kuchnia mogła pomieścić wiele przedmiotów codziennego użytku. Mobilne elementy, takie jak elektryczne barki, wysuwane stoliki i blaty czy ukryte regały nadają kuchni funkcjonalności i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej. 

Nowoczesna kuchnia drewniana - Empire kuchnie

Czym kierować się przy projektowaniu nowoczesnej kuchni?

Drewno samo w sobie, za sprawą słojów i niejednolitej faktury jest dekoracyjnym materiałem, dlatego w projektowaniu tego typu kuchni należy kierować się zasadami prostoty i minimalizmu. Świetnie sprawdzi się połączenie drewna z podstawowymi barwami, takimi jak biel czy czerń. Warto jednak zastanowić się nad tym jaki rodzaj drewna można połączyć z określonym kolorem. Czerń będzie dobrze komponowała się z egzotycznymi gatunkami drewna. Biel i szarość pasują do naturalnego dębu, a ciepłe barwy do orzechowych frontów. Postarzane drewno będzie świetnie wyglądać z ceglaną ścianą, a drewno bielone należy komponować z jasnymi, pastelowymi barwami. 

Czy drewniana kuchnia sprawdzi się każdym wnętrzu?

Problemem wielu kuchni w bloku jest mały rozmiar pomieszczenia. W takim przypadku kolor w jakim jest ona urządzona należy wybierać z głową, aby dodatkowo optycznie jej nie pomniejszyć. Czy w małe kuchnie mogą być wykonane z drewna? Odpowiedź brzmi tak, pod warunkiem, że drewno ma jasny i ciepły odcień i jest połączone z innymi jasnymi barwami, na przykład bielą. Kuchnia tradycyjna również może być urządzona w drewnie. Należy jednak pamiętać o zasadzie minimalizmu, aby zachować lekkość i estetykę. Drewno doskonale sprawdzi się także w nowoczesnych nieruchomościach, doda im ciepła i stylowego charakteru. 

Drewno w nowoczesnej kuchni

Dziś istnieje dużo bardziej zaawansowana technologia obróbki drewna, dzięki czemu w nowoczesnych aranżacjach można uzyskać dużo bardziej zaawansowany efekt niż jeszcze jakiś czas temu. Drewniane lamele, prasowane, gięte i klejone drewniane elementy czy ciekawe wzory i faktury wykonane na drewnie za pomocą lasera. Wszystko to pozwala uzyskać efekt pięknej drewnianej kuchni, która jednak prezentuje się nowocześnie i stylowo.

Kuchnia drewniana - Empire kuchnie