Bloki mieszkalne w wielu przypadkach charakteryzują się stosunkowo niewielkimi pomieszczeniami. Szczególnie w przypadku starszego budownictwa mało przestrzenne zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnych powoduje, że kuchnie bywają naprawdę niewielkich rozmiarów. W związku z tym stworzenie funkcjonalnej kuchnie jest sporym wyzwaniem.
Funkcjonalna kuchnia z minimalną powierzchnią blatu roboczego
Idealną kuchnię możemy zbudować w oparciu o standardowe wymiary. Ale mała kuchnia nie zawsze jest dostosowana do standardowych wymiarów mebli. Może więc się zdarzyć, że powstaną zbędne luki pomiędzy meblami, a ścianą. Rozwiązanie problemu wymaga obliczenia każdej aranżacji indywidualnie, pamiętając o umiejscowieniu przyłączy wodno-kanalizacyjnych i gazowych w pomieszczeniu. Idealnym rozwiązaniem jest dla niewymiarowej kuchni jest zamontowanie mebli stworzonych na wymiar. Wtedy każdy centymetr kuchni będzie wykorzystany.
W dobie ekologii i życia w zgodzie z naturą musimy pamiętać, że funkcjonalne kuchnie muszą zapewniać wygodne sposoby segregacji odpadów. Jeśli Twoja kuchnia jest mała, często nie ma w niej miejsca na kilka osobnych pojemników na odpady. Co zrobić? Spróbuj umieścić kosze na śmieci wewnątrz szafki kuchennej pod zlewem.
Funkcjonalna kuchnia w bloku – jakie wykorzystać kolory?
Nie da się ukryć, że kolory wpływają na to jak się czujemy, zarówno psychicznie jak i emocjonalnie. Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Możemy też zastosować pewny trik – wybierając materiały na fronty szafek, powinniśmy wybierać te o wysokim połysku. Dzięki temu osiągamy optyczne powiększenie kuchni, ponieważ takie fronty odbijają one światło.
Funkcjonalna wąska kuchnia
Urządzając kuchnię, po pierwsze powinniśmy zastanowić się nad tym, co właściwie potrzebujemy. Dla wielu osób kuchnia wydaje się być prawdziwym sercem mieszkania.
Jeśli projektujemy kuchnię, zadbajmy o to, by odległość między dwoma rzędami szafek wynosiła około 100 centymetrów. W przeciwnym razie będziemy mieli problem z poruszaniem się po pomieszczeniu, a kuchnia przestanie być funkcjonalną.
Od czego zacząć projektowanie funkcjonalnej kuchni w bloku?
Zacznij od odpowiedzi, czego oczekujesz od nowej kuchni i kto będzie z niej korzystał? Zastanów się, czy gotujesz dużo czy mało; czy wolisz podłogi wyłożone płytkami, czy parkietem? Następnie należy się zastanowić, jakie wyposażenie jest niezbędne w kuchni – czy chcemy mieć w niej tradycyjny stół, wyspę czy może blat roboczy na również pełnić funkcję jadalną? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe przy projektowaniu kuchni.