Wiele osób zastanawia się, który blat wybrać do swojej kuchni – jasny czy ciemny? Kierować się kolorystyką, materiałem, a może po prostu wielkością kuchni? Podpowiadamy, jak wybrać blat kuchenny granitowy lub do zlewu, czy garnka.
Czy warto mieć jasny blat w kuchni?
Planując wystrój kuchni, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. Czasami to, czy blat będzie ciemny czy jasny odgrywa dużą rolę w określeniu wyglądu całego pomieszczenia.
Jasny blat do kuchni – zalety
Jasne wyposażenie (w tym także blat) pozytywnie wpływa na małe, niedoświetlone kuchnie, powiększa je i nadaje im przestronności. Blat w delikatnym, jasnym odcieniu jest uniwersalny, ponadczasowy i neutralny, łatwo go dopasować do pozostałych mebli i wyposażenia. Jeśli jesteś miłośnikiem zmian, lepiej wybierz blat, do którego swobodnie dopasujesz nawet najjaśniejsze dodatki. Pasuje on do aranżacji kuchni w wielu stylach – nowoczesnym, klasycznym, vintage czy glamour. Taka powierzchnia jest doskonałym tłem dla kolorowych elementów wystroju domu.
Jasny blat do kuchni – wady
Jeśli urządzimy kuchnię w jednym, jasnym kolorze np. białym – z białymi meblami, blatem, dodatkami i akcesoriami, może ona sprawiać wrażenie przytłaczającej. Można jednak temu przeciwdziałać, stosując żywe rośliny i zioła w doniczkach. Warto zauważyć, że na jasnych powierzchniach znacznie bardziej widoczne będą wszelkie zabrudzenia.
Czy warto mieć ciemny blat w kuchni?
Wiele osób, zastanawiając się jaki kolor blatu będzie dla nich odpowiedni, decyduje się na bezpieczną opcję przy zakupie lub przebudowie kuchni. Zielone, czarne, grafitowe lub szare blaty słusznie zostały uznane za „must have” w kuchni.
Ciemny blat – zalety
Ciemny blat to element, który wpisuje się w przestrzeń wnętrza i nadaje mu niepowtarzalny wygląd. To doskonały wybór do przestronnych wnętrz (np. w stylu loftowym) oraz kuchni połączonych z salonem. Takie rozwiązania mogą nadać pomieszczeniu przytulnego charakteru, zwłaszcza jeśli są podświetlone (na przykład taśmą LED). Ciemne blaty pasują przede wszystkim do nowoczesnego i klasycznego wystroju, ale w połączeniu z niektórymi elementami wystroju doskonale wpiszą się również w aranżacje skandynawskie. Ciemne blaty kojarzą się z ogólną elegancją.
Ciemny blat do kuchni – wady
Małych, słabo oświetlonych kuchni nie powinno się urządzać w ciemnych kolorach. Mogą one dodatkowo sprawić, że pomieszczenie będzie mniej przytulne i optycznie pomniejszone. Z ciemnym blatem nie wszystkie meble i akcesoria wyglądają dobrze. Trzeba z wyczuciem urządzić kuchnię, tak aby wszystkie elementy współgrały z ciemnym blatem. Warto również zaznaczyć, że na czarnych, lakierowanych blatach widoczne są wszystkie zarysowania, odciski palców, a nawet kurz.
Co jeszcze warto wiedzieć o blatach kuchennych?
Rozważając wybór jasnego lub ciemnego blatu kuchennego, zastanów się, czy wolisz kontrast i jasne meble, czy monochromatyczne aranżacje. Wybór jasnego lub ciemnego blatu zależy od tego, jaki styl lubisz i jaki aspekt pomieszczenia wolisz podkreślić. Jeśli jesteś fanem porównywania rzeczy wizualnie na podstawie kontrastu, to wybierz ciemny blat, który wzmocni wygląd ciemnego pomieszczenia. Jeśli jednak lubisz delikatność, to wybierz jasny blat, aby rozjaśni pomieszczenie.