Szafki kuchenne jaką zabudowę wybrać?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym każdego dnia spędzamy mnóstwo czasu, gotując, jedząc czy po prostu spędzając czas z najbliższymi. Dobrze zaprojektowana sprawi, że ten czas będzie jeszcze przyjemniejszy, a wykonywanie wszystkich czynności proste i intuicyjne. Dlatego projektując dom lub mieszkanie warto zastanowić się nad tym w jaki sposób powinny być rozmieszczone szafki kuchenne oraz z jakiego rodzaju zabudowy skorzystać, aby w jak największym stopniu odpowiadała ona na potrzeby domowników. 

Funkcjonalne szafki kuchenne

Zabudowa kuchenna może składać się z wielu modułów. Klasyczna wersja obejmuje szafki góra i dół, czyli stojące meble z blatami oraz szafki i półki wiszące. Najczęściej są one wyposażone w drzwiczki otwierane w dwie strony, szuflady oraz szafki wysuwane typu cargo. Często stosuje się także szafki uchylno-łamane z podnośnikami, które umożliwiają otwieranie mebli bez wysiłku. Popularne są także słupki oraz szafki kuchenne stojące. Ich zaletą jest możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej oraz wygodne przechowywanie rzeczy. Nowoczesne meble, które dodatkowo są wykonane na wymiar dają wiele możliwości i sprawiają, że zaprojektowanie kuchni dostosowanej dokładnie do potrzeb domowników jest możliwe, a wszystkie potrzebne na co dzień przedmioty mogą znajdować się w zasięgu ręki. 

Funkcjonalne szafki kuchenne - Empire kuchnie

Klasyczna zabudowa kuchenna

Wśród klasycznych typów zabudowy kuchennej wyróżnia się kuchnie w kształcie litery L. W nowoczesnych rozwiązaniach projektuje się ją częściej na kształt litery U i wyposaża w dwa poziomy szafek, pomiędzy którymi umieszczony jest blat roboczy podświetlony specjalnymi lampkami. Zaletą jaką mają szafki kuchenne wiszące jest możliwość wykorzystania każdego kawałka przestrzeni, co jest dużym atutem szczególnie w małych kuchniach lub aneksach kuchennych. Popularnym rozwiązaniem jest budowanie szafek pod sam sufit, dzięki czemu udaje się uzyskać dodatkową przestrzeń funkcjonalną. Istotnym elementem w klasycznej zabudowie są szafki kuchenne narożnikowe. Ich zadaniem jest połączenie mebli wiszących i stojących prostopadle wzdłuż dwóch ścian. Z racji tego, że są one stosunkowo głębokie, warto pomyśleć o wyposażeniu ich w karuzele lub wysuwane półki, aby łatwiej było wyciągać z nich różne przedmioty. 

Zalety zabudowy całościennej

Innym typem zabudowy są szafki kuchenne montowane na całej długości ściany. Takie rozwiązanie sprawia, że można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić sobie dużo miejsca do przechowywania oraz czynności roboczych. Umożliwia zabudowanie nawet dużych sprzętów AGD, tak aby znajdowały się tuż pod ręką, ale nie rzucały się w oczy. Co więcej, tego rodzaju zabudowa prezentuje się nowocześnie oraz elegancko. Sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie rozwiązania łączące minimalizm oraz funkcjonalność.  Możliwości przy projektowaniu zabudowy kuchennej jest wiele. Ważne jednak, aby dostosować ją do potrzeb i preferencji domowników, którzy będą korzystali z tego pomieszczenia na co dzień. Warto również wziąć pod uwagę metraż kuchni, czy to w jaki sposób jest ona oświetlona. 

Zabudowa całoscienna - Empire kuchnie