Wyspa w kuchni – jak ją zagospodarować, aby była praktyczna i użyteczna? Możliwości jest wiele! Wyspy kuchenne są teraz bardzo popularne, szczególnie w przestronnych kuchniach lub tych połączonych z salonem. Może ona pełnić kilka funkcji. Oto kilka z nich: 

Blat roboczy

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wyspa robocza z blatem roboczym – miejscem w którym przygotowuje się posiłki. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy domownicy lubią wspólne gotowanie. Jeśli wyspa jest duża, warto umieścić na niej płytę grzewczą. Wtedy wyspa w kuchni stanie się miejscem do przygotowania posiłków od A do Z. Warto pamiętać, że standardowa płyta ma ok. 60 cm szerokości, a po jej obu stronach powinno się znaleźć przynajmniej 40 cm wolnej przestrzeni. Podczas projektowania kuchni z wyspą należy uwzględnić wszelkie niezbędne przyłącza – elektryczne lub gazowe. Jeśli zdecydujemy się mieć na wyspie płytę grzewczą warto też zainwestować w okap – nad wyspami najlepiej sprawdzają się okapy typu tuba. 

Wyspa kuchenna z blatem roboczym - Empire kuchnie

Miejsce na zlewozmywak i kosze

W wielu przypadkach wyspa kuchenna jest idealnym miejscem na zlewozmywak (lub zmywarkę) i kosze do segregacji odpadów. Może ona pełnić funkcję „schowka”, gdzie będą trzymane wszystkie środki czystości, ściereczki, worki i inne rzeczy, które pomagają utrzymać porządek w kuchni. Tak jak w przypadku montowania płyty grzewczej, już na etapie projektowania wyspy kuchennej należy zaplanować przyłącza do wody i prądu.

Wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem - Empire kuchnie

Funkcja jadalna

Wyspa w kuchni może również pełnić rolę jadalni. W takim przypadku zastępuje ona stół w kuchni. Zazwyczaj wyspa jest wyższa od stołu, dlatego też zamiast standardowych krzeseł do wyspy dostawia się stołki barowe (hokery). Dla osób pracujących zdalnie wyspa w kuchni może być także miejscem do pracy, odrabiania lekcji przez dzieci, czy blatem do gdy w gry. 

Niezależnie od tego, jaką funkcję będzie pełnić wyspa należy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Nie może być ono zbyt słabe ani zbyt mocne – najlepiej jakby ich moc mieściła się w przedziale 2700 – 3500K. To czy wybrać ciepłą czy zimną barwę światła, należy dostosować do funkcji, jaką ma pełnić wyspa. Jeśli ma być ona blatem roboczym – najlepiej jest wybrać barwę zimną, tak samo w przypadku, gdy znajdzie się tam płyta grzewcza lub zlewozmywak. Natomiast, jeśli wyspa będzie służyła jako miejsce do spożywania posiłków lub pracy, w takim przypadku barwa światła może być ciepła. Dzięki temu wzrok nie będzie się nadmiernie męczył.