Od dobrze wykonanego projektu kuchni zależy czy codzienne przebywanie w niej będzie przyjemnością czy niemiłym doświadczeniem. Dlatego już na tym etapie warto przemyśleć wiele decyzji i wybrać takie rozwiązania, które sprostają potrzebom domowników. Sprawdź 5 pomysłów, dzięki którym Twoja zabudowa kuchni będzie jeszcze bardziej funkcjonalna.  

Wysoka zabudowa kuchni

Dzięki zastosowaniu wysokiej zabudowy zyskasz więcej miejsca w szafkach, jednocześnie nie tracąc miejsca w pomieszczeniu. Przestrzeń, która znajduje się nad górnymi szafkami zazwyczaj i tak nie jest wykorzystywana, za to doskonale zbiera kolejne warstwy kurzu. Dzięki wysokiej zabudowie, nie tylko unikniesz tego problemu, ale również zdobędziesz więcej miejsca na kuchenne akcesoria. Wysoka zabudowa może być wykonana w dwóch formach. Jako osobny moduł dolny z blatem i górna szafka lub jako sięgający sufitu słupek. Drugie rozwiązanie jest często wykorzystywane do zabudowy urządzeń AGD, a zwłaszcza lodówki. 

Wysoka zabudowa kuchni to także rozwiązanie, które pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w kuchni. Taka zabudowa obejmuje zazwyczaj szafki wiszące, szafki podblatowe oraz szafki wysokie, które docierają aż do sufitu. Dzięki temu wykorzystuje się każdy centymetr dostępnej przestrzeni i zwiększa się ilość miejsca do przechowywania.

Korzyści wynikające z wykorzystania wysokiej zabudowy kuchennej to m.in.:

Przy projektowaniu wysokiej zabudowy kuchni warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należy odpowiednio dobrać wysokość szafek i szuflad tak, aby były one wygodne w użytkowaniu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na wybór materiałów oraz kolorów, które będą pasować do stylu kuchni i wprowadzą harmonię do pomieszczenia.

Wysoka zabudowa w kuchni - Empire kuchnie

Zabudowa kuchni typu cargo

Jeśli nie masz zbyt dużo powierzchni kuchennej do wykorzystania, warto skorzystać z zabudowy cargo. Jest to nic innego niż wąska i wysoka szafka, umieszczona prostopadle do linii zabudowy. Doskonała do przechowywania chemii, rzadko używanych naczyń czy artykułów spożywczych. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi, pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni. 

Zabudowa kuchni typu cargo to rodzaj mebli kuchennych, które pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Cargo to nazwa systemu, który opiera się na specjalnych prowadnicach, umieszczonych wewnątrz szafek i szuflad. Dzięki temu możliwe jest łatwe i wygodne wyciąganie i wstawianie różnego rodzaju akcesoriów i sprzętów kuchennych.

Meble kuchenne typu cargo są bardzo funkcjonalne, ponieważ pozwalają na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Wszystkie elementy wyposażenia kuchni takie jak garnki, patelnie, przybory kuchenne czy talerze, są w nich doskonale zorganizowane i łatwo dostępne. Dodatkowo, szafki z systemem cargo są bardzo estetyczne i eleganckie, co wpływa na wyjątkowy design kuchni.

Ważnym elementem przy projektowaniu kuchni z meblami typu cargo jest dokładne rozplanowanie przestrzeni oraz dobór odpowiednich rozmiarów i ilości szafek i szuflad. Wymaga to współpracy z doświadczonym projektantem, który dobierze meble odpowiednio do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta.

Oświetlenie

Piękna kuchnia to także odpowiednie oświetlenie. Dobrze dobrane sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne, a zarazem przestronne. Warto maksymalnie wykorzystać światło dzienne, dlatego dobrym rozwiązaniem na zakrycie okien są cienkie firanki, zamiast grubych zasłon. 

Oświetlenie w kuchni to bardzo ważny element, który wpływa na funkcjonalność i wygodę użytkowania tego pomieszczenia. Podczas projektowania zabudowy kuchennej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z oświetleniem:

  1. Podstawowe oświetlenie – należy zadbać o podstawowe oświetlenie kuchni, które będzie zapewniało równomierny i mocny strumień światła. Najlepiej wybrać żyrandol lub plafon umieszczony centralnie w pomieszczeniu.
  2. Oświetlenie punktowe – warto zainwestować w oświetlenie punktowe, które będzie skierowane bezpośrednio na blaty robocze oraz stół jadalniany. Można wybrać lampki umieszczane na szynach, halogeny, kinkiety lub taśmy LED.
  3. Oświetlenie nastrojowe – dobrej jakości oświetlenie nastrojowe może stworzyć przyjemną atmosferę w kuchni i podkreślić jej wyjątkowy charakter. Można zdecydować się na lampy wiszące nad stołem lub na specjalne oświetlenie LED umieszczone pod szafkami wiszącymi.
  4. Wybór żarówek – warto zainwestować w energooszczędne żarówki LED lub świetlówki, które zapewnią wysoką jakość oświetlenia i jednocześnie pomogą zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Warto pamiętać, że dobór odpowiedniego oświetlenia w kuchni powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika oraz do stylu i charakteru całej zabudowy kuchennej.

Oświetlenie w kuchni - Empire kuchnie

Odległość pomiędzy dolną a górną zabudową kuchni

Standardowy rozmiar szafek kuchennych to od 40 do 100 cm wysokości i około 30 cm głębokości. Mimo, że w kuchniach tworzonych na wymiar wszystko można zmienić i zaplanować na swój sposób, warto pamiętać o zachowaniu odstępu pomiędzy dolną a górną zabudową. Powinna ona wynosić minimum 45 cm, ale warto dostosować ją do wzrostu domowników. Jeśli w kuchni zamontowana jest płyta gazowa, odległość ta nie powinna być mniejsza niż około 70 cm od pochłaniacza.

Przemyślane wykorzystanie powierzchni

Projektując zabudowę kuchni warto zastanowić się, ile czasu będziemy w niej spędzać, w jaki sposób wykonujemy codzienne czynności i jakie są nasze potrzeby dotyczące m.in. ilości miejsca do przechowywania kuchennych akcesoriów. Być może zamiast dolnych i górnych szafek, wystarczą tylko te pierwsze, dzięki czemu kuchnia będzie wydawać się bardziej przestronna.