Kuchnia bez okna to największa wada mieszkań budowanych w blokach z wielkiej płyty (oczywiście nie wszystkich). Problem staje się jeszcze większy, gdy w takich kuchniach nie wolno wstawić okna. Jakie sztuczki zastosować, aby kuchnia stała się optycznie jaśniejsza i większa? Tego dowiecie się poniżej!
Jakie ściany i meble wybrać?
W kuchni bez okna można zapomnieć o ciemnych kolorach, które jeszcze bardziej ją przytłoczą. Najlepiej jest wybrać jasne kolory, zarówno na ściany, jak i podłogę. Biel, szarość, beż czy pastelowe odcienie świetnie się sprawdzą w takich pomieszczeniach. W małej kuchni w bloku, w dodatku bez okna dobrze będą wyglądać jasne lakierowane meble, które dodatkowo optycznie rozjaśnią i powiększą pomieszczenie. Warto również zdecydować się na przeszklenia w meblach i zamontowanie dodatkowych źródeł światła np. listwa LED. W małej kuchni warto także zadbać o funkcjonalną zabudowę – z wykorzystaniem każdego centymetra przestrzeni.
Jakie oświetlenie zamontować w kuchni bez okna?
Jeśli chcemy, aby kuchnia bez okna była jasna, to wymagane jest dodatkowe oświetlanie. Oprócz światła głównego, warto umieść dodatkowe źródło światła np. wspomniana wcześniej listwa LED. Najlepsze będzie ciepłe światło żółte, imitujące promienie słoneczne, lub jasna biała barwa. Wnętrze stanie się optycznie bardziej przestronne i przytulne.
Kuchnia bez okna – nasze pomysły
Mała kuchnia w bloku bez okna najczęściej umiejscowiona jest w salonie. Sposobem na rozwiązanie problemu ciemnej kuchni może okazać się przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia, w którym znajduje się okno. Można również zdecydować się na wyburzenie ściany do sąsiedniego pomieszczenia i w ten sposób fizycznie powiększyć kuchnię.
Mała kuchnia w bloku bez okna zawsze stanowi problem, jak ją urządzić. Na szczęście jest wiele praktycznych pomysłów i każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy kilka prostych trików, aby w tym jakże ważnym pomieszczeniu móc swobodnie gotować i piec.
Problem z brakiem wentylacji w kuchni bez okna – jak je rozwiązać
Kolejnym problemem konstrukcyjnym w „ślepej” kuchni jest dostęp do świeżego powietrza i światła. Gotowanie powoduje powstawanie znacznych ilości pary, która nie ma jak się wydostać z pomieszczenia. Para ta gromadzi się i prowadzi do osadzania na ścianach i wszystkim w okół. Taka sytuacja może zaszkodzić meblom kuchennym, zagrozić zdrowiu domowników a nawet sprawić, że żywność nie będzie nadawała się do spożycia.
Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem będzie zamontowanie odpowiednich urządzeń mających na celu zapewnienie odprowadzanie pary wodnej. Okap kuchenny jest dobrym rozwiązaniem zapewniającym nieprzerwaną wentylację, a wyciąg z filtrem węglowym zabezpiecza przed brzydkimi zapachami i wilgocią.
Pomysł na aranżację kuchni bez okna
Imitacja okna w „ślepej kuchni”
Okno w kuchni pełni wiele funkcji, jest użytecznym sposobem zarówno na zwiększenie ilości światła, jak i może stanowić element ozdobny w szczególności gdy mamy z niego piękny widok. W sytuacji gdy nasza kuchnie nie ma okna, element ozdobny może pełnić np. umieszczenie obrazu pomiędzy szafkami kuchennymi. Innym sposobem jest aranżacja przestrzeni nad blatem. Najpopularniejsze z rozwiązań to układanie dekoracyjnych płytek oraz wykorzystanie folii ozdobnej umieszczonej z specjalnymi płytami np szklanymi. Dzięki zastosowaniu tych technik można uzyskać efekt który pozwoli nam zastąpić nawet najpiękniejszy widok za oknem.
Lustra jako sposób na małą i ciemną kuchnię
Innym sposobem na wykorzystaniem luki między szafkami kuchennymi jest wstawienie lustra. Dzięki temu rozwiązaniu lustro będzie odbijać światło co sprawi, że kuchnia będzie jeszcze jaśniejsza. Zamiast tradycyjnego lustra można wybrać płytki imitujące lustro . Należy jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie w kuchni wymaga sporo pracy przy zachowaniu czystości i to co udaje się ukryć na tradycyjnych płytkach tu będzie od razu widoczne.
Dodatkowe oświetlenie jako rozwiązanie braku światłą w kuchni bez okna
Źle doświetlona kuchnia bardzo dużo traci na swojej funkcjonaliści, dzieje się tak głównie gdy kuchnia jest w pomieszczeniu bez okna. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie dodatkowego oświetlenia podszewkowego np. listwy LED.
Coraz częściej stosuje się również oświetlenie szafek automatycznie włączające się po otwarciu szafki.